Skip to content ↓

Park Hill Junior School

Governance

Local Governing Body

Governors

The purpose of the Governing Body is to offer challenge and support to drive school improvements while ensuring clarity of vision, upholding the school ethos and maintaining a strategic direction.

The Governors have a variety of skills and experience, which enables the Governing Body to have a diverse perspective. In order to offer the appropriate challenge, governors attend additional regular training; sometimes this may involve training with the school staff. All training and school visits are recorded to ensure they have an impact on school improvement. Each Governor leads or monitors specific areas of school evaluation where they’ll meet with a specific member of staff regularly, then report back to the Board. Every half-term, the Board holds the Head Teacher to account for the educational performance of the school in all areas but also gives praise and appreciation when progress exceeds the ambitious targets set.


 

Ebru Ertem - Co-Chair
(Co-Chair and Governing Member for Financial Management; Governing Member for Leadership & Management (including Safeguarding).


Ebru is an alumnus of PHJS, ‘graduating’ in 1999, and still lives locally in Park Hill.  Ebru became a Board member to give something back to the school she has fond memories of and believes PHJS gave her the foundations to build the career she has had to date.  With a passion for PHJS, and wanting to use her skills and experience she gained from her 10-year career in audit (both financial and operational), she joined the Board in January 2020.

Type of Governor: Co-opted

Date of Appointment: 30/01/2020

Term of Office: 4 Years (extended)

Register of interest: Wife of Paras Shah - LGB member

Paras Shah - (Governing Member for Quality of Education).  

Paras grew up in Croydon and studied Actuarial Science at the London School of Economics.  Having qualified as an actuary, he specialises in pensions consulting and works in the city. Paras recently became a Board member and is keen to support the school in delivering high quality education to each and every pupil.

Type of Governor: Co-opted

Date of Appointment: 23/08/2022

Term of Office: 4 years

Register of interest: Husband of Ebru Ertem - LGB Co-Chair.

Nymphia Bhan - (Governing Member for Behaviour & Attitude).  

Nymphiya Bhan holds a master’s degree in business administration. With her strong capabilities in people, processes, and communities, she thrives on making a positive impact at the early stages of children’s lives. With experience in IT consultancy services, she now spearheads educational activities. She is involved in voluntary activities at different schools, whilst running Compu Konnect, a talent hub catering to coaching and classes in Arts, Coding, English & Maths for junior school students.

Type of Governor: Parent

Date of Appointment: 15/12/2022

Term of Office: 4 years

Register of interest: Parent Governor of PHJS

Andrew Stewart - (Governing Member for Health and Safety).

Andrew has a strong connection with Croydon, having been born and raised in the area (Selsdon) before returning in 2013. He worked in the art world in central London for 15 years before moving into education with experience in areas such as health and safety, IT and catering. He is keen to share his knowledge with the PHJS. Andrew is a coach of the U9s at a local rugby club and a life-long fan of Crystal Palace.

Type of Governor: Parent

Date of Appointment: 15/12/2022

Term of Office: 4 years

Register of interest: Parent Governor of PHJS & experienced in Health and Safety. 

Ann Pratt, Headteacher

Ann Pratt joined Park Hill Junior School as their Head Teacher in September 2018. Ann has prior experience as a Head Teacher and has taught in both primary and secondary schools.

Ann’s vision for Park Hill Junior school, is a community that believes in themselves and in each other.

Ann’s aim is to work with her team to not put limits on what pupils can achieve, so they are well-prepared for life beyond Park Hill Junior School.

Type of Governor: Staff Governor - Head Teacher

Date of Appointment: 01/09/2018

Register of interest: Wife of externally appointed piano teacher, Collins Pratt

Lindsay Parkhouse - Year 5 Class Teacher & Music Subject Leader

Type of Governor: Staff Governor - Teaching

Date of Appointment: 01/09/2023

Term of Office: 4 Years

Register of interest: Music & Choir Lead at PHJS. 

 

 

 

 

Mehreen Imran - Learning Support Assistant 
(Governing Member for Personal Development incl Special Educational Needs & Disabilities):

Type of Governor: Staff Governor - Support (Non-Teaching)

Date of Appointment: 01/09/2023

Term of Office: 4 years

Register of interest: Learning Support Assistant

 

 

 


CURRENT VACANCIES

If you are interested in becoming a governor, please contact the Chair of Governors via the contact form here


LGB Information

Previous LAB Members/Governors 

Governors/Local Advisors who have recently stepped down:

Beverley Montgomery - 19/05/2014 - 31/08/2023

Dr Nina Arjun - 01/09/2020 - 31/08/2023

Beatrice Gilpin - 23/06/2022 - 31/08/2023

Sarah Raza - 11/03/2021-13/07/2023

Carmen Peraita Sanz - 13/01/2018 - 23/6/2022

Serena Hussain - 28/01/2021 - 21/01/2022

Shiraz Kabani - 12/12/2018 - 31/08/2021

Dee Heron - 18/07/2018 - 11/05/2021

Debbie Chase - 12/12/2018 - 03/10/2019

Teresa Dempsey - 01/10/2015 - Sept 2019

Kieron Stewart - 14/11/2017 - 20/03/2019

Guy Pengelly - 16/12/2018 - 20/03/2019

Cathy Daniels - 01/09/2013 - 18/07/2018

Carol Tompson - 18/09/13 - 18/07/2018

Renata Rajca - 01/12/15 - 12/01/2018

Amatare Oki - 09/05/16 - 14/11/2017

Noel Rands - 18/09/13 - 13/10/2017

Vinoo John - 18/09/13 - 11/10/2017 (Member of the Board of  Trustees of the Folio Education Trust)